Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

Technologia budowlana a koszt budowy domu

Na koszt budowy domu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest technologia budowlana – obecnie oprócz technologii „tradycyjnej”, czyli murowanej, popularność zdobywają też domy szkieletowe, domy z bali czy takie, które są budowane z prefabrykantów. Która technologia wiąże się z najwyższymi kosztami i co wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Technologie budowy domów jednorodzinnych: jakie stosowane są najczęściej?

Obecnie można wyróżnić kilka dominujących technologii budowlanych. Mowa o technologii:

  • murowanej (tradycyjnej),
  • modułowej (z użyciem prefabrykantów),
  • wykorzystującej pustaki styropianowe wypełnione betonem
  • domach szkieletowych (kanadyjskich),
  • domach z bali.

Jak można się domyślić, wciąż najwięcej osób decyduje się na budowę domu w technologii tradycyjnej. Domy jednorodzinne murowane są uważane za najbardziej trwałe i mogą służyć kolejnym pokoleniom. Ponadto są też bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Niestety – technologia murowana ma dwie wady. Pierwsza jest związana z czasem budowy; wznoszenie budynku i jego ukończenie może potrwać nawet około roku. Druga to możliwe wysokie koszty – chociaż warto zaznaczyć, że można je znacząco obniżyć przy korzystaniu z tzw. metody gospodarczej (polegającej na wykonaniu części lub wszystkich prac we własnym zakresie).

Sporą popularnością – oprócz budynków murowanych – cieszą się również domy szkieletowe. W tym wariancie budynki powstają dzięki gotowym, drewnianym elementom konstrukcyjnym. To z kolei sprawia, że budynek zostaje oddany do użytku znacznie wcześniej niż dom murowany. Bardzo często właściciele nieruchomości mogą cieszyć się nią już po 3-4 miesiącach od rozpoczęcia budowy. Największą wadą tzw. domów kanadyjskich jest jednak słaba izolacja cieplna i akustyczna.

Jak przedstawiają się koszty budowy w przypadku obu technologii? Eksperci szacują, że koszt metra kwadratowego domu murowanego zaczyna się od ok. 2100-2500 zł. Z kolei w przypadku domu kanadyjskiego rozpiętość cen jest znacznie większa. Koszt mkw. domu szkieletowego jeszcze niedawno zaczynał się od 1500 zł. Coraz częściej jednak jest to koszt od 2000 zł w górę. Wynika to ze znaczącego wzrostu cen materiałów budowlanych – niezależnie zatem, czy chodzi o domy na sprzedaż w Lublinie (gotowe) czy o powstające dopiero budynki pod Warszawą, Poznaniem lub Gdańskim – trzeba przyszykować się na to, że ceny nieustannie rosną.

Domy modułowe lub zbudowane z bali. Duża rozpiętość cen

Z jeszcze większą rozpiętością cen mamy do czynienia w przypadku domów modułowych czy tych zbudowanych z bali. Domy modułowe (zazwyczaj z keramzytobetonu) najczęściej wciąż są tańsze od tych budowanych metodą tradycyjną – czasem nawet o 30 proc. Cena za metr kwadratowy budynku w stanie surowym zamkniętym rozpoczyna się od ok. 1700 zł. Może jednak sięgnąć nawet i 4000 zł.

W przypadku domów z bali cena za mkw. budynku w stanie surowym zamkniętym może wahać się z kolei od 1500 do 2800 zł. Warto też pamiętać, że ostateczne szacowanie kosztów budowy domu w zależności od wybranej technologii jest trudne ze względu na indywidualne ustalenia między budującym a ekipą budowlaną. Wpływ na ostateczną cenę mają także wybrane materiały.