Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

W jakich przypadkach lepiej sprawdzi się prostokątny basen stelażowy, a w jakich okrągły?

Stelażowe baseny ogrodowe zalicza się do najtrwalszych tego typu urządzeń. Są znacznie wytrzymalsze od modeli dmuchanych i rozporowych, a do tego tańsze od basenów wkopywanych. Podczas ciepłych dni stanowią idealne miejsce do relaksu bądź ćwiczeń. Jako że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, należy zastanowić się nad tym, kiedy lepiej wybrać prostokątny basen stelażowy, a kiedy okrągły.

Basen stelażowy - prostokątny czy okrągły?

Na początku warto podkreślić, że zarówno baseny stelażowe prostokątne, jak i okrągłe, mają sporo zalet. Nie wymagają naruszania gruntu, co jest wymagane w przypadku basenów wkopywanych. Stwarzają okazję do odpoczynku albo dbania o sylwetkę. Latem zapewniają przyjemną ochłodę, a na zimę mogą być składane i chowane do garażu. Ponadto, baseny stelażowe dobrej jakości charakteryzują się solidnością wykonania, zatem będą służyły przez wiele lat. Jeśli potrzebujesz pomocy z wyborem, sprawdź także ten artykuł: https://dom.wp.pl/marzy-ci-sie-basen-stelazowy-oto-dlaczego-lepiej-bedzie-kupic-kompletny-zestaw-6532392883693697a. Co wyróżnia poszczególne kształty?

Baseny stelażowe prostokątne

Konstrukcje o prostokątnym kształcie powinny zainteresować osoby ceniące sobie aktywny tryb życia. Często są większe od basenów okrągłych, umożliwiają swobodne pływanie. Takie baseny łatwo wpasować w określoną przestrzeń, nawet jeśli mają spore rozmiary. Trzeba jednak pamiętać, że sam stelaż wymaga dodatkowego miejsca - zwykle dolicza się pół meta z każdej strony basenu.

Baseny stelażowe okrągłe

Okrągły kształt basenu należy do najczęściej spotykanych w przydomowych ogródkach. Idealnie nadaje się na przyjęcie dla przyjaciół czy zjazd rodzinny. Możliwość zanurzenia się w chłodnej wodzie uatrakcyjni spotkanie, zwłaszcza po męczących zabawach. Takie urządzenia wymagają jednak nieco więcej przestrzeni w porównaniu do basenów prostokątnych.

Jaki kształt basenu wybrać?

W przypadku wybierania kształtu basenu stelażowego liczą się przede wszystkim osobiste preferencje oraz rozmiar miejsca, jakie można przeznaczyć na ustawienie konstrukcji. Spojrzenia miłośników sportu przyciągną baseny stelażowe prostokątne, natomiast organizatorów domowych przyjęć zainteresują raczej te okrągłe. Ponadto prostokątny kształt lepiej sprawdzi się na niedużych działkach.

Jak obudować basen stelażowy?

Basen stelażowy może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu, jeśli zostanie estetycznie obudowany. Bardzo istotne jest, aby wcześniej właściwie rozłożyć basen, zadbać o stabilność konstrukcji. Do zabudowy używa się głównie desek, którymi pokrywa się cały stelaż, dbając o to, aby płaszczyzna była równa. Drewno trzeba zaimpregnować, aby uchronić je przed negatywnym wpływem środków chemicznych, wody i warunków atmosferycznych. 

Polecany do impregnacji jest na przykład olejowosk, który sprawia, że deski stają się antypoślizgowe. Pomaga też wydobyć głębię koloru drewna. Chcąc jeszcze skuteczniej zapobiec ślizganiu się mokrych stóp po powierzchni, warto zadbać, aby deski były ryflowane. Obudowany baseny stelażowy nie musi być składany na zimę - wystarczy odpowiednio przygotować go na chłodne dni.

Stelażowe baseny ogrodowe są lubiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych. Własny basen daje dużo radości i zapobiega nudzie. Niektóre osoby może zniechęcać cena określonych modeli, ale baseny stelażowe to zakup na lata, który bez wątpienia zostanie doceniony podczas upalnego lata.