Piec z płaszczem wodnym jako ogrzewanie domu

Piec z płaszczem wodnym może zastąpić w domu kocioł centralnego ogrzewania. Jest on coraz chętniej wybierany z tego względu, że ma wiele zalet. Wydatki na ogrzewanie mogą ulec obniżeniu, co z pewnością doceni każdy użytkownik pieca. Czym cechuje się to urządzenie? Jakie zalety ma piec z płaszczem wodnym?

Piec z płaszczem wodnym

Okazuje się, że coraz chętniej wybieramy ogrzewanie domu za pomocą wkładów kominkowych. Wiąże się to z rosnącymi kosztami oleju, prądu i gazu, jak i walorami estetycznymi oraz ekologicznymi. Spaliny z kotłów węglowych są pełne zanieczyszczeń, natomiast dym powstający w procesie spalania drewna jest znacznie bardziej korzystny i mniej zanieczyszczony. Sporym uznaniem cieszą się zamknięte wkłady kominkowe, które pozwalają zatrzymywać ciepło w domu i zapobiegają wydostawaniu się go przez komin.

Piec z płaszczem wodnym ma za zadanie współpracować z tradycyjnymi grzejnikami, jakie stosuje się w centralnym ogrzewaniu. W tym przypadku jednak zachować możemy względy ekologiczne, estetyczne i ekonomiczne. Piec różni się od wkładów kominkowych, gdyż spaliny w tej sytuacji ogrzewają wodę. Moc cieplna sięgać może do 40 kW, natomiast nie jest ona stała i zależy od tego, ile paliwa znajduje się w palenisku oraz jaka jest faza spalania.

Ogrzewanie domu

Mając na względzie bezpieczeństwo, należy korzystać z pieca tego typu pracujących w instalacjach grzewczych systemu otwartego. Oznacza to, że woda instalacyjna ma kontakt z atmosferą, co następuje za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego. Rozporządzenie wprowadzone kilka lat temu wskazuje, że można zabezpieczać instalację z kotłami na paliwa stałe o mocy do 300 kW, korzystając z przeponowego naczynia wzbiorczego. Warunkiem jest wyposażenie pieca w urządzenie, jakie zajmować się będzie odprowadzaniem nadmiaru ciepła - przykładowo jest to wężownica schładzająca.

W układach grzewczych bardzo często stosuje się dodatkowy wymiennik ciepła, jaki oddziela dwa obiegi wodne (jeden przez piec, a drugi przez grzejniki). To pozwala w dalszym ciągu korzystać z plusów związanych z systemami zamkniętymi, jakimi są:

  • większa trwałość,
  • wyższy poziom sprawności,
  • niższe koszty związane z eksploatacją,
  • łatwa regulacja.

Ciepła woda

Piec z płaszczem wodnym daje możliwość wykorzystania urządzenie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej (w zasobniku). Piecyki mają sporą moc grzewczą, co z kole wpływa na możliwość bezpośredniego korzystania z ciepłej wody w przepływowy sposób, w przypadku zainstalowania dodatkowej wężownicy. Jeśli dojdzie do niepożądanego wzrostu ciśnienia wody, konieczne jest ograniczenie wzrostu temperatury wodnej.

Płaszcze wodne mają szereg zalet, które są związane ze sprawnym działaniem pieca. Sprawne urządzenie tego typu otacza całą komorę spalania, bardzo szybko rozprowadzając ciepło w mieszkaniu. Co ciekawe, piec bez problemu połączymy z instalacją ogrzewania ściennego, co z kolei pozwoli ogrzać więcej pomieszczeń. Piec z płaszczem wodnym jest nowoczesnym urządzeniem, które szybko zyskało uznanie na rynku.