Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego potrącenia 74-letniej pieszej przez kierującego pojazdem marki Audi. Do wypadku doszło wczoraj przed godziną 18:00 w miejscowości Chomęciska Małe. Kierujący samochodem był trzeźwy. Policjanci apelują o ostrożność na drodze i przypominają, że odblask może uratować życie.

Do wypadku doszło wczoraj przed godziną 18:00 na drodze krajowej nr 17 w Chomęciskach Małych. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 65-letni mieszkaniec Zamościa kierując audi poruszał się od strony Lublina w kierunku Zamościa. Przejeżdżając przez Chomęciska Małe zauważył na przeciwnym pasie ruchu stojące na światłach awaryjnych dwa samochody, zwolnił i gdy przejeżdżał obok tych pojazdów nagle na środku jezdni zobaczył stojącą kobietę. Niestety nie zdołał jej ominąć. Potrącona przez audi kobieta, 74-latka z Zamościa, w wyniku doznanych obrażeń poniosła śmierć na miejscu wypadku.

Ponadto wstępnie ustalono, że kierujący pojazdami, którzy stali na przeciwnym pasie ruchu z włączonymi światłami awaryjnymi chwilę przed wypadkiem zatrzymali się, ponieważ zareagowali na idącą jezdnią kobietę. Chcieli spowodować, aby piesza przeszła na pobocze.

Policjanci zbadali stan trzeźwość kierującego. Mężczyzna był trzeźwy. Piesza poruszała się poza terenem zabudowanym, nie posiadała obowiązkowych elementów odblaskowych.Na miejscu wypadku policjanci pod nadzorem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Zamościu przez kilka godzin wykonywali czynności procesowe. W tym czasie droga była zablokowana.

Mundurowi apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach. Teraz, kiedy zmierzch zapada wcześnie, a warunki pogodowe są coraz gorsze, piesi i rowerzyści bez elementów odblaskowych są słabo widoczni. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Nie zapominajmy, że właściwe poruszanie się po drodze, reagowanie na zbliżające się pojazdy oraz bycie widocznym dla kierowców zwiększa szanse pieszego na bezpieczne dotarcie do celu. Pamiętajmy również, że zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym zobowiązany jest do noszenia odblasków umieszczonych w miejscu widocznym dla kierujących. Osoba, która nie dopełnia tego obowiązku nie tylko popełnia wykroczenie drogowe, ale co najważniejsze stwarza realne zagrożenia dla siebie innych uczestników ruchu.
D.K-B.