20 lipca 2019 roku komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Komendy Głównej Policji, rozstrzygnęła konkurs literacki dla uczniów klas I – III szkół podstawowych pn. „Rymowanka – Zachęcanka” promujący „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” w 2020 roku oraz ideę używania elementów odblaskowych.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji kolejny raz zorganizowało ogólnopolski konkurs, tym razem dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych, pn. „Rymowanka – Zachęcanka”. Celem konkursu było promowanie idei noszenia elementów odblaskowych jako stałego elementu ubioru, plecaka lub tornistra wśród dzieci, młodzieży i dorosłych poruszających się po drodze po zmierzchu w obszarze zabudowanym i niezabudowanym.

Udział w konkursie miał również na celu angażowanie dzieci w ciekawą formę edukacji w zakresie wychowania komunikacyjnego, a poprzez możliwość rywalizacji i starania się o wygraną zaktywizować dzieci do poszerzania wiedzy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Do 12 lipca 2019 roku szkoły, zainteresowane udziałem w konkursie, przesyłały do komend wojewódzkich Policji/Komendy Stołecznej Policji prace konkursowe, łącznie wpłynęło 1 545 prac wykonanych przez dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Konkurs przeprowadzony był trzyetapowo:

ETAP I - na szczeblu Uczestnika - podczas którego spośród ułożonych przez dzieci czterowersowych rymowanek wybrane zostały maksymalnie 3 prace konkursowe. O wyborze prac konkursowych decydowała komisja konkursowa powołana przez Uczestnika.

ETAP II - na szczeblu komendy wojewódzkiej Policji/Komendy Stołecznej Policji - podczas którego spośród nadesłanych przez Uczestników prac konkursowych wybranych zostało maksymalnie 5 prac finałowych. O wyborze decydowała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli komendy wojewódzkiej Policji/Komendy Stołecznej Policji.

ETAP III - na szczeblu centralnym - w którym spośród zgłoszonych przez komendy wojewódzkie Policji/Komendę Stołeczną Policji prac finałowych wybrani zostali laureaci konkursu. O wyborze decydowała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Komendy Głównej Policji.

Jury na trzecim etapie konkursu wyłoniło 4 laureatów spośród 85 nadesłanych prac finałowych.

Laureaci konkursu

 •  I miejsce – JULIA POLANOWSKA, Szkoła Podstawowa nr 3 w Zawierciu, województwo śląskie (KWP w Katowicach);

Wyróżnienia:

 • IGA MACIOROWSKI, Szkoła Podstawowa nr 4 w Grajewie, województwo podlaskie (KWP w Białymstoku);
 • SZYMON ZYŚK, Szkoła Podstawowa w Rozogach, województwo warmińsko-mazurskie (KWP w Olsztynie);
 • DANIEL OSZURKO, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie, województwo dolnośląskie (KWP we Wrocławiu).

Uroczysta gala związana z prezentacją prac konkursowych połączona z wręczeniem nagród laureatom konkursu, odbędzie się 1 października 2019 roku w Komendzie Głównej Policji.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)

 • Komisja siedzi przy stole. Przed każdym członkiem komisji leży zestawienie prac konkursowych przesłanych do Komendy Głównej Policji.  (autor Izabela Pajdała-Kusińska)
 • Komisja sprawdza prace konkursowe przy okrągłym stole. W tle znajduje się plakat Symbolu Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków 2019 oraz banner Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.  (autor Izabela Pajdała-Kusińska)
 • Na stole leżą prace dzieci przesłane na konkurs Rymowanka-Zachęcanka. Prace ułożone są tak aby widoczny był numer rymowanki oraz z jakiej klasy był autor.
 • Zdjęcie przedstawia końcową część pracy komisji. Na stole leżą prace, które otrzymały najwięcej punktów. Komisja wybiera spośród nich finalistę i wyróżnienia. (autor Izabela Pajdała-Kusińska)

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.