Różnego rodzaju pożyczki są doskonałym sposobem na szybki zastrzyk gotówki w momencie, kiedy zaskakują nas kolejne wydatki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji, dzięki czemu każdy klient znajdzie ofertę, która optymalnie spełni jego aktualne potrzeby. Jedną z takich propozycji są pożyczki pod zastaw nieruchomości, które są udzielane zarówno w bankach, jaki w instytucjach pozabankowych.
W pierwszym przypadku nazywa się je po prostu pożyczkami hipotecznymi i można je zaciągnąć między innymi na zakup nieruchomości. Znacznie więcej wątpliwości wzbudza tego rodzaju finansowanie udzielane przez placówki, które nie są bankami, dlatego też poniżej powiemy dokładnie na czym one polegają i na co należy uważać.
Czym charakteryzują się pożyczki pod zastaw nieruchomości?
Podobnie jak banki, również instytucje pozabankowe udzielają tego rodzaju pożyczek na cele inwestycyjne. Wiele instytucji proponuje takie rozwiązanie nie tylko osobom fizycznym, ale również firmom, które dzięki dodatkowym środkom mogą na przykład rozbudować przedsiębiorstwo czy zakupić potrzebny sprzęt. Jest to możliwe dzięki wysokim kwotom, jakie klient może uzyskać decydując się na pożyczki pod zastaw nieruchomości. Najczęściej suma mieści się w granicach od 50 do 80% wartości nieruchomości, co w niektórych przypadkach może oznaczać nawet kilka milionów złotych.
Kolejną cechą tego rodzaju pożyczki jest jej stosunkowo krótki okres spłaty. Banki najczęściej rozkładają raty na okres nawet do kilkudziesięciu lat. W instytucjach pozabankowych można spłacić zobowiązanie nawet w 6 do 36 miesięcy. Warto również pamiętać, że jeśli klient odpowiednio wcześniej poinformuje pożyczkodawcę o chęci przedłużenia okresu spłaty, w większości przypadków decyzja będzie pozytywna. Ponadto, w tym przypadku zabezpieczeniem pożyczki może być każda nieruchomość.
Niewątpliwą zaletą pożyczki pod zastaw nieruchomości jest znacznie uproszczona procedura kredytowa. W znacznej większości przypadków wniosek można złożyć online lub przez telefon, co znacznie skraca czas oczekiwania na wstępną decyzję. Instytucje pozabankowe wykazują również prostszą procedurę szacowania wartości nieruchomości niż banki. Oznacza to również, że pożyczki te są udzielane niejednokrotnie bez sprawdzania zdolności kredytowej klienta oraz bez weryfikacji jego zarobków.
Dla kogo dostępne są tego rodzaju pożyczki?
Najczęściej z takich ofert korzystają osoby, które nie mają możliwości skorzystania z oferty banku, gdyż na przykład nie posiadają odpowiedniej zdolności kredytowej. Co więcej, niektóre instytucje pozabankowe kierują swoje oferty do zadłużonych, którzy mogą w ten sposób spłacić komornika czy kolejną ratę w innym banku. Po prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości sięgają również osoby, które szybko potrzebują gotówki na bardzo ważny cel.
Na co należy uważać?
Pożyczki w instytucjach bankowych są niewątpliwie bardzo wygodne, przez co zyskują coraz szersze grono sympatyków. Warto jednak czasami nieco dłużej pochylić się nad oferta i kilka razy przeczytać umowę. Główną pułapką są wysokie odsetki i krótki okres spłaty. Zazwyczaj placówka udziela dużej kwoty, którą trzeba spłacić w stosunkowo krótkim terminie, co może okazać się problematyczne. Dobrym pomysłem jest zatem zorientowanie się, czy istnieje możliwość negocjacji wysokości oraz ilości rat i zmiany ich już w trakcie spłacania. Dzięki temu, pożyczkobiorca będzie miał szansę na terminowe spłacenie pożyczki pod zastaw nieruchomości bez obaw o dodatkowe odsetki.