W nocy odbyła się kolejna akcja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych, którą co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Liczenie osób bezdomnych przeprowadzane jest we wszystkich województwach w tę samą zimową noc. Inicjatywę wsparli dzielnicowi zamojskiej jednostki Policji.

W nocy z 13 na 14 lutego 2019 roku odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych, którą co dwa lata organizuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Taka akcja przeprowadzana jest we wszystkich województwach w tę samą zimową noc. Poprzednie badanie miało miejsce w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku. Wówczas doliczono się 33 408 bezdomnych, w zdecydowanej większości (27,3 tys.) mężczyzn.

Określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce, zaś informacje uzyskane przy tej okazji mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych oraz przy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, czy też dotyczących liczby placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym. Dane te mają również pomóc w kreowaniu lokalnej polityki społecznej w zakresie problematyki bezdomności.

W trakcie akcji policjanci wspólnie z innymi przedstawicielami służb i instytucji sprawdzali miejsca przebywania osób bezdomnych, tj: noclegownie, schroniska, dworce, ogródki działkowe, pustostany, itp. Każda wizyta była również doskonałą okazją, by ustalić, czy bezpieczeństwo osób bezdomnych nie jest zagrożone, a także sposobnością do przekazania informacji na temat punktów i placówek, do których mogą  zwrócić się o pomoc. (jk)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.