Policjanci z Zamościa apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Zawsze, kiedy otrzymamy telefon z prośbą o pilną pożyczkę, czy też informację, że nasze zgromadzone w banku oszczędności są zagrożone działaniem „grup przestępczych” nie należy postępować pochopnie. Każdą informację należy sprawdzić, a o swoich wątpliwościach powiadomić policję.

Co pewien czas media informują nas o kolejnych oszustwach dokonanych metodą „na wnuczka” czy też „na policjanta”. Na szczęście w większości przypadków są to jedynie próby, ponieważ przestępcy trafiają na osoby świadome zagrożeń i potrafiące rozpoznać złe zamiary oszusta. Niestety słyszymy również o tych, którzy w porę nie zareagowali, uwierzyli w „bajeczki” przedstawiane przez przestępców i stracili swoje oszczędności.

Policjanci z Zamościa w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu apelują o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka stania się ofiarą nieuczciwych osób żerujących na dobroci i życzliwości innych.

Kiedy zadzwoni do nas osoba przedstawiająca się za policjanta, czy też funkcjonariusza innej służby i rozpocznie rozmowę na temat prowadzonych przez policję działań oraz poprosi o udzielenie informacji na temat banków, w których mamy oszczędności, wysokości zgromadzonych tam środków finansowych, wypytując o numery haseł i loginów do kont – możemy być pewni, że po drugiej stronie słuchawki jest oszust. Pod żadnym pozorem nie udzielamy takiej osobie żadnych informacji na temat naszych dochodów i zgromadzonych oszczędności. Nie ulegamy również namowom „fałszywego policjanta”, aby wypłacić pieniądze i przekazać je „podstawionym funkcjonariuszom”. A o podejrzanym telefonie natychmiast należy powiadomić najbliższą jednostkę policji. Oszuści wymyślają różne „legendy”, przedstawiając się np. za wnuczka, syna, czy córkę lub też ich znajomych, informują o rzekomym wypadku i potrzebie zapłacenia określonej kwoty pieniędzy, aby bliska nam osoba uniknęła odpowiedzialności. Nie należy bezmyślnie wierzyć w te historie.

Pamiętajmy!!! Policjanci nigdy telefonicznie nie informują o szczegółach prowadzonych czynności, nie żądają również wypłaty pieniędzy i przekazania ich w umówionym miejscu. Taki telefon świadczy o próbie oszustwa i należy natychmiast poinformować o nim policję.

Apelujemy o ostrożność. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki upewnijmy się, że dana osoba jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Nasza czujność i ograniczone zaufanie może uchronić Nas przed nieuczciwymi ludźmi, którzy próbują wyłudzić pieniądze.

Oszuści są bezwzględni i wykorzystują wszystkie preteksty, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców, bazując na ich łatwowierności i dobrym sercu.

Aby nie stać się ich ofiarą przypominamy o przestrzeganiu kilku zasad:

- zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania;
- zweryfikuj informacje, przerwij rozmowę i skontaktuj się z rodziną;
- nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym;
- nie działaj pochopnie pod presja czasu;
- w razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwoń na Policję.

Ważne jest również, aby wiedzę na temat zagrożeń przekazywać swoim bliskim, w szczególności osobom starszych, mieszkającym samotnie. Jeśli otrzymają „nietypowy” telefon, który wzbudzi ich podejrzenie niech natychmiast skontaktują się z Wami i poproszą o radę.
D.K-B.