Oszustwo na inwestycję giełdową: 67-latka straciła ponad 9 tys. zł
67-letnia kobieta z powiatu zamojskiego padła ofiarą oszustwa internetowego, tracąc ponad 9 tysięcy złotych. Oszuści zmanipulowali ją, obiecując zyski z inwestycji giełdowych. Przypominamy o konieczności zachowania ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych online.
  1. Oszustwo internetowe na giełdzie.
  2. Kobieta straciła ponad 9 tysięcy złotych.
  3. Oszuści wykorzystali fałszywe strony i socjotechnikę.
  4. Apel o ostrożność przy inwestycjach online.

67-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego zgłosiła policji, że została oszukana przez nieznaną osobę, która obiecała jej zyski z inwestycji giełdowych. Kobieta straciła ponad 9 400 złotych, wpłacając pieniądze na podane przez oszustów konto.

Na początku czerwca kobieta natknęła się na reklamę inwestowania na giełdzie na portalu Facebook. Skontaktował się z nią przedstawiciel platformy inwestycyjnej za pomocą komunikatora WhatsApp, prosząc o wpłatę 1000 złotych, aby rozpocząć inwestycję. 67-latka wykonała przelew na wskazane konto.

Później oszuści poprosili ją o założenie konta na platformie inwestycyjnej, a także o przesłanie zdjęcia dowodu osobistego i karty płatniczej pod pretekstem weryfikacji tożsamości. Po zalogowaniu się na platformę, kobieta zobaczyła wykresy sugerujące, że posiada na koncie prawie 300 dolarów.

Kiedy oszust namawiał ją na kolejne wpłaty, kobieta odmówiła, tłumacząc, że nie ma więcej pieniędzy. W odpowiedzi zaproponowano jej dofinansowanie z firmy kryptowalutowej w wysokości 8 tysięcy złotych, które miała jedynie potwierdzić. Kobieta, nieświadoma oszustwa, zatwierdziła przelew.

Wkrótce potem zadzwonił do niej przedstawiciel banku, pytając, czy to ona wypłaciła pieniądze ze swojego rachunku. Zaskoczona kobieta zaprzeczyła, a pracownik banku wyjaśnił jej, że prawdopodobnie padła ofiarą oszustów. Po tej rozmowie kobieta zablokowała dostęp do swojego rachunku oraz aplikacji bankowej, a także zgłosiła sprawę na policję.

Oszustwa metodą "na inwestycje giełdowe" są coraz powszechniejsze. Oszuści tworzą fałszywe strony internetowe, podszywając się pod brokerów finansowych i obiecując wysokie zyski. Ważne jest, aby zachować ostrożność przed podjęciem decyzji finansowych przez internet, nie działać pochopnie i dokładnie weryfikować źródło oferty.

Ostrzegamy! Metoda „na inwestycje giełdowe” jest coraz powszechniejsza. Oszuści za pomocą zarejestrowanych za granicą fałszywych stron internetowych i socjotechniki podszywają się pod brokerów finansowych, oferując spektakularne często zyski. Punktem wyjścia jest kliknięcie na reklamę, po czym następują rozmowy z fałszywymi „konsultantami”, starającymi się - w różny sposób - zdobyć dane osobowe oraz dostęp do kont swych ofiar. Dlatego zalecamy wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o finansach za pośrednictwem telefonu i komputera. Uważajmy na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działajmy pochopnie, pod wpływem chwili i emocji.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych online. Nie dajmy się zwieść obietnicom szybkiego zysku i zawsze dokładnie sprawdzajmy źródło oferty. Pamiętajmy, że nasze finanse są w naszych rękach, a oszuści wykorzystują każdą okazję, aby nas oszukać.


Według informacji z: KMP w Zamościu