Zamojski Dom Kultury gościć będzie młodzież, która wzięła udział w programie Przestrzenie Sztuki/ Taniec dla twórców z Lublina i regionu ze spektaklem G R A N I C A. Spektakl powstał w Centrum Kultury w Lublinie we współpracy z Lubelskim Teatrem Tańca. W ZDK zostanie zaprezentowany 15 listopada (środa) o 11:00. Zwracamy się do Państwa – dorosłych – nauczycieli, wychowawców, pedagogów z propozycją udziału grupy/klasy w tym ważnym wydarzeniu. Spektakl jest zupełnie darmowy!

Problemem, z którym mierzy się spektakl jest pograniczne zaburzenie osobowości, inaczej zwane osobowością borderline. Zaburzenie to charakteryzuje się wahaniami nastroju, napadami intensywnego gniewu, niestabilnym obrazem siebie oraz chronicznym poczuciem pustki. Spektakl dodatkowo zostaje poprzedzony krótkim wykładem poprowadzonym przez lekarza specjalistę psychiatrii na temat depresji, zaburzeń osobowości oraz sposobów w jaki młodzież może zgłosić się po pomoc.

G R A N I C A czerpie inspirację z unikatowego i ponadczasowego dzieła tańca klasycznego jakim jest Jezioro Łabędzie. Muzyka wykorzystana w spektaklu to oryginalne utwory Piotra Czajkowskiego, jak również ich współczesne aranżacje w elektronicznej formie. Historia kobiety zamienionej w łabędzia to opowieść o ludziach potrzebujących obrony, poszukujących swojego miejsca w świecie. Operowa baśń zostaje sprowadzona do codziennego życia każdego młodego człowieka, zagubionego w labiryncie własnych myśli oraz często przytłoczonego wewnętrznymi sprzecznościami.

Celem spektaklu jest zaznajomienie i oswojenie młodzieży z problemem depresji i zaburzeniami osobowości. Kolejnym zadaniem projektu jest wskazanie miejsc i osób, które pomogą młodym ludziom zmierzyć się z problemem. Prelekcja poprowadzona przez psychologa pozwoli uczestnikom spektaklu poznać zagadnienie depresji i być może ośmieli do poproszenia o pomoc lub udzielenia jej komuś innemu. Zjawisko wciąż wzrastającej liczby młodych osób, które zmagają się z depresją jest obecnie niezwykle powszechne. Młodzież przytłoczona ilością bodźców oraz izolacją od swoich rówieśników, często nie potrafi odnaleźć się w otaczającym ich świecie. Celem twórców jest wyjście do nich i wyciągnięcie pomocnej dłoni.

Zapisy grup/klas do udziału w spektaklu: 84 639 20 21 oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..