Policjanci z Posterunku Policji w Krasnobrodzie spotkali się z uczniami, aby porozmawiać o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Rozmawiali o cyberprzestępczości, zjawisku hejtu i cyberprzemocy. Mówili też o zagrożeniach, jakie można spotkać w wirtualnym świecie i radzili jak ich unikać.

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Krasnobrodzie odwiedzili wczoraj młodzież uczącą się w klasach 4 - 8 w Szkole Podstawowej w Kaczórkach.  Aspirant Grzegorz Gryciuk i młodszy aspirant Krzysztof Monasterski rozmawiali z młodymi ludźmi o cyberprzestępczości. Mówili, czym jest hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Przestrzegali uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.  

Dzielnicowi mówili także o konsekwencjach hejtu w Internecie. Udzielili wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radzili uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami w Internecie dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecali także, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny.

Tematem spotkania były też przekazane młodzieży informacje związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich. Dzielnicowi tłumaczyli słuchaczom, co to jest demoralizacja, czyn jest czyn karalny i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad. Wspólnie ustalali także jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia i jak postępować, aby nie popaść w konflikt z prawem.

Policjanci przypomnieli młodym użytkownikom dróg o zasadach bezpiecznych zachowń na drodze. Promowali też noszenie odblasków informując, że odbijający się w samochodowych reflektorach odblaskowy element może uratować pieszemu życie.

aspirant sztabowy Dorota Krukowska - Bubiło