Roztoczańska Akademia Matematyki wznosi „Piramidę Cheopsa”

25 kwietnia 2022 roku w Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu odbyło się podsumowanie projektu - „Piramida Cheopsa”. Część oficjalną spotkania rozpoczęli gospodarze uroczystości – Waldemar Gardiasz, Dyrektor Technikum i Monika Żur - Dyrektor Delegatury w Zamościu Kuratorium Oświaty w Lublinie, którzy powitali przybyłych gości.

Liczne grono zaproszonych reprezentowali: Tomasz Zieliński - Poseł na Sejm RP, Mirosław Wójcik - Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie, dr hab. Monika Budzyńska, prof. UMCS Dziekan i kierownik Katedry Nauczania Matematyki i Informatyki IM UMCS, dr Małgorzata Cudna, wykładowca Katedry Nauczania Matematyki i Informatyki IM UMCS, dr Eliza Jackowska-Boryc, wykładowca Katedry Nauczania Matematyki i Informatyki IM UMCS, Grzegorz Grzywaczewski, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Krzysztof Staruch, Dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Jacek Misiuk, Konsultant ds. doradztwa zawodowego Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Witold Marucha, Wicestarosta Zamojski, a także dyrektorzy, nauczyciele i ponad trzystu uczniów.

Inicjatywa wzniesienia modelu zrodziła się w ramach działającej od 2019 roku Roztoczańskiej Akademii Matematyki (RAM), Akademii służącej promowaniu nowoczesnych technologii w nauczaniu matematyki. W jej ramach zostały już zrealizowane dwa duże projekty: „Trójkąt Sierpińskiego” i „Spirala Archimedesa”.

Kontynuacją poprzednich przedsięwzięć stał się powstały 25 kwietnia na szkolnym placu model „Piramidy Cheopsa” („PCH”). Projekt ten został objęty Patronatem Honorowym przez Lubelskiego Kuratora Oświaty - Panią Teresę Misiuk. Jego realizacja składała się z kilku etapów, a były to: prezentacja założeń projektu, cykl pięciu spotkań pokazujących zastosowanie programu GeoGebra w realizacji podstawy programowej matematyki oraz spotkanie z grupą 25 nauczycieli, dotyczące finałowego etapu realizacji projektu „PCH”. Każda z dwudziestu pięciu szkół zgłoszonych do finału zobowiązała się wykonać ustaloną, a zaproponowaną przez nauczycieli organizatorów, czyli zespół doświadczonych nauczycieli matematyki w technikum – Renatę Sokołowską, Waldemara Gardiasza, Jacka Szuty i Jakuba Szuty - liczbę prostopadłościanów, których suma wyniosła 960 tekturowych elementów! Po kilku miesiącach intensywnych przygotowań i niecierpliwych oczekiwań na wynik wspólnych działań powstało naprawdę imponujące dzieło – „Piramida Cheopsa” w skali 1:40!

Należy zaznaczyć, że do opracowania powstałego modelu został zastosowany program komputerowy GeoGebra - nowoczesny sposób nauczania geometrii przestrzennej. Wszyscy uczniowie Technikum w Zwierzyńcu dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Zamościu od września 2021 roku wykorzystują w codziennej nauce właśnie ten program oraz kalkulatory graficzne.

Niewątpliwie osiągnięty efekt okazał się dziełem spektakularnym. Uczestnicy projektu trwającego równolegle w kilkudziesięciu szkołach – współcześni wykonawcy i budowniczy, powielając starożytny prawzorzec - przemieścili się w czasie i przestrzeni, tworząc dzieło na miarę szkolnych możliwości XXI wieku. Godny podziwu był zapał towarzyszący wznoszeniu piramidy. Układanie rozpoczęli Goście od warstw szczytowych – ósmej, dziewiątej i dziesiątej, kolejne układali reprezentanci poszczególnych szkół.

Za udział w projekcie organizatorzy serdecznie dziękują Dyrektorom, Nauczycielom i Uczniom, którzy podjęli się wyzwania oraz głównemu sponsorowi - Firmie MODEL z Biłgoraja, a w sposób szczególny za okazaną przychylność Krzysztofowi Jażdżyk - Prezesowi Zarządu firmy MODEL oraz Katarzynie Ferens - Paczwa - Specjaliście ds. Marketingu firmy MODEL , bez których realizacja mogłaby pozostać jedynie budowlą wirtualną.

Uczestnicy projektu zostali uhonorowani dyplomami i pamiątkami przez Kuratorium Oświaty w Lublinie i Starostwo Powiatowe w Zamościu, a partnerzy projektu symbolicznymi piramidami przez Dyrektora Technikum w Zwierzyńcu.

Tego dnia w szkolnych pracowniach odbywały się także prezentacje zawodów, w których kształci zwierzyniecka szkoła średnia: technik ochrony środowiska, technik geodeta, technik informatyk i technik programista. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również specjalnie przygotowane pokazy i prezentacje, np. laboratorium czy programu Erasmus+.

Źródło:

Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu

www.facebook.com/powzam