Ogród na wiosnę, czyli jak odpowiednio podjeść do pielęgnacji?

Własny ogród to spore wyzwanie, z którym wiążą się obowiązki. Odpowiednie zadbanie o skrawek zieleni, często kosztuje nas dużo pracy. Zazwyczaj jest miejsce do wypoczynku lub spotkania z rodziną, czy też znajomymi. Wiosna już się zaczęła, więc należy zabrać się do pracy i odświeżyć nasz ogród!

Od czego zacząć prace pielęgnacyjne?

Przede wszystkim musimy sprawdzić stan naszych sprzętów. Często trzymane w altance lub szopie lubią się zakurzyć, więc należy je odpowiednio wyczyścić, to jest też dobry moment do sprawdzenia stanu technicznego. Ostrza w sekatorach trzeba naostrzyć, w kosiarce uzupełnić paliwo i dopiero możemy brać się do pracy.

Zacznijmy może od trawnika, zazwyczaj zalegają na nim liście i stare gałęzie, zgrabienie wszystkiego pozwoli nam uzyskać dostęp do trawnika. Kolejną rzeczą jest jego napowietrzenie, są do tego specjalne sprzęty, jednak jeśli mamy pod ręką widły to możemy ponabijać trawnik w paru miejscach. Zwiększona dostępność tlenu sprawi, że trawnik będzie soczysty i gęsty.

Gleba po zimie jest zazwyczaj zbita, wertykulacja pomoże ją odpowiednio przygotować do sadzenia nowych roślin. Jeśli mamy w swoim „arsenale” glebogryzarkę to świetnie, jeśli nie, to łopatą także skutecznie przeprowadzimy napowietrzanie gleby.

Do prac przyda się myjka ciśnieniowa, skutecznie odświeżymy nią chodniki oraz meble ogrodowe, w zależności, z jakiego materiału zostały wykonane. Jeśli jest to rattan, to bez problemu możemy zabierać się za mycie.

Przycinanie krzewów – czy warto?

Zabieg pielęgnacji krzewów powinny odbywać się za pomocą sekatora, wycinamy wszystkie uschnięte gałęzie, a także te, które się ze sobą krzyżują. Ograniczają tym samym dostęp do światła, a co za tym idzie, drzewka rosną wolniej i jest duże ryzyko, że zachorują. Następnie możemy przejść do formowania krzewów. Dobrze cięcie sprawi, że zyskają na charakterze, a w konsekwencji ogród będzie prezentował się dużo lepiej i nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. 

Wszystkie drzewka należy nawozić specjalnymi produktami, pomoże im to w rozrastaniu. Wielu ogrodników ma problem ze szkodnikami, jednak na rynku istnieją preparaty, które skutecznie zapobiegają takim insektom. 

Prace w ogrodzie dają dużą dozę satysfakcji, pozwalają przygotować miejsce do wypoczynku. Częste podlewanie, przycinanie, czy też sadzenie roślin sprawi, że całość będzie prezentowała się świetnie i żaden z naszych gości nie przejdzie obok takiego ogrodu obojętnie. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek, odwiedź blog: https://aranzujwnetrze.pl/