Czy można jeździć zimą na oponach letnich?

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ ma stan opon na bezpieczeństwo i wygodę jazdy. Mimo to, często zaniedbują tę część auta, jeżdżąc na mocno zużytych oponach lub nie wymieniając opon wraz ze zmieniającą się aurą. Tymczasem bogata oferta i korzystne promocje, sprawiają, że zakup nowych opon nie musi być ogromnym wydatkiem. Zwłaszcza jeśli wybierze się dobry sklep internetowy z oponami Opony letnie https://noweopony.pl/opony/letnie/225/45/r17 części kierowcom służą za całoroczne. Czy taka jazda jest bezpieczna i opłacalna? Wyjaśniamy!

Wpływ opon na bezpieczeństwo jazdy

Opony mają ogromny wpływ na długość drogi hamowania, szczególnie na mokrej i śliskiej nawierzchni. Dodatkowo od nich zależy przyczepność auta na podłożu, zwłaszcza na zakrętach, jako że to jedyny styk auta z nawierzchnią. Jakość i stan ogumienia warunkuje prawidłowe działanie systemów bezpieczeństwa oraz wpływa na komfort jazdy, gdyż różne opony charakteryzują się różnym tłumieniem nierówności na drogach i hałaśliwością pracy. Od opon zależy także ilość zużywanego paliwa. Tak jest jednak tylko, jeśli opony są w dobrym stanie, a to oznacza, że należy je wymienić, gdy zauważy się uszkodzenia, pęknięcia i znaczne zużycie bieżnika. Nie powinno się również jeździć na ogumieniu, które ma więcej niż 10 lat. Należy dbać także o prawidłowe ciśnienie w oponach, inaczej nie zachowują one swoich właściwości oraz szybciej się zużywają.

Różnice między oponami letnimi i zimowymi

Opony letnie i zimowe różnią się przede wszystkim mieszanką użytej gumy. Opony letnie charakteryzują się twardszą mieszanką, która nieznacznie mięknie pod wpływem wysokich temperatur, natomiast przy niskich staje się twarda i może kruszeć, dlatego nie zaleca się ich używania, jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni C. Taki rodzaj gumy zwiększa tarcie, co znacząco poprawia przyczepność samochodu, pozwalając na dynamiczną jazdę. Dodatkowo zmniejsza się zużycie paliwa. Opony zimowe mają gęstsze i głębsze rowki, co zapewnia lepszą przyczepność na mokrych i zaśnieżonych drogach. Dzięki temu opona „wgryza” się w śnieg, czy lód jazda nawet na błocie pośniegowym odznacza się znaczną przyczepnością i stabilnością. Opony letnie mają zazwyczaj prosty wzór bieżnika i znaczną powierzchnię styku z nawierzchnią, co poprawia sterowność auta i znacząco skraca drogę hamowania.

Czy na oponach letnich można jeździć cały rok?

Opony letnie nie są przystosowane do jazdy w mroźne dni, a mieszanka staje się sztywna, co zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg. Dodatkowym utrudnieniem jest znacznie płytszy bieżnik o niezbyt gęstych rowkach. To właśnie dlatego, gdy na drodze pojawi się błoto pośniegowe, gołoledź, czy lód można zaobserwować, jak auta na oponach letnich „tańczą” po drodze, a kierowca nie ma właściwie żadnego wpływu na to, co dzieje się z pojazdem. Jazda na oponach letnich zimą jest mało komfortowa, stresująca i nie ekonomiczna – zwiększa się zużycie paliwa, systemy bezpieczeństwa (ABS, ESP itp.) nie działają prawidłowo, a każdy większy zakręt to ryzyko wypadnięcia z toru jazdy. To oznacza, że jazda zimą na oponach letnich stwarza ogromne zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi.