Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

37-latek kierując audi w organizmie miał prawie 3 promile alkoholu oraz dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jadąc całą szerokością drogi zwrócił uwagę innego kierowcy, który powiadomił służby. 37-latek ze swojego postępowania wytłumaczy się przed sądem.

Wczoraj zgłaszający powiadomił dyżurnego zamojskiej komendy o prawdopodobnie  nietrzeźwym kierowcy. Opisując zdarzenie powiedział, że drogą z Wólki Husińskiej w kierunku Krasnobrodu kierujący audi jedzie „wężykiem” całą szerokością jezdni, częścią auta zjeżdża na pobocze.

Dyżurny natychmiast skierował tam patrol z Krasnobrodu. Policjanci zatrzymali wskazany pojazd do kontroli drogowej. Przypuszczenia zgłaszającego potwierdziły się. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 37-latka, który kierował audi ponad 3 promile alkoholu. Jak się okazało mieszkaniec gminy Adamów siadając za kierownicę popełnił jeszcze jedno przestępstwo – złamał sądowy dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

37-latek został zatrzymany. Wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do sądowych orzeczeń.

Postawa zgłaszającego, który zareagował na nietrzeźwego kierowcę zasługuje na uznanie. Świadomość zagrożenia, jakie stwarza pijany kierowca oraz współodpowiedzialność za bezpieczeństwo innych - godna jest naśladowania.

Przypominamy, że kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat więzienia. Jeśli nietrzeźwy kierowca kolejny raz popełni tego typu przestępstwo może spodziewać się surowszej kary, wówczas sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat 5. To nie wszystkie dolegliwości karne – w takich przypadkach sąd orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel określonej kwoty, która może wynieść nawet 60 tysięcy złotych. Niestosowanie się do sądowego orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów też jest przestępstwem, za które można trafić do zakładu karnego nawet na 5 lat.

starszy aspirant Dorota Krukowska –Bubiło