Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zamość

Polscy operatorzy telekomunikacyjni – historia

Telefonia jest obecna na terenie Polski od ponad 100 lat – pojawiła się na naszych ziemiach jeszcze w czasie zaborów. Jednak jej prawdziwy rozwój rozpoczął się w dwudziestoleciu międzywojennym, później stopniowo trwał w czasach PRL, a prawdziwy boom nastał w latach 90 XX wieku i trwa do dziś. Jacy byli pierwsi operatorzy telekomunikacyjni? Jak wyglądał rynek? Sprawdźmy.

XX lecie międzywojenne i PRL

Pierwszym polskim operatorem telefonicznym było przedsiębiorstwo o nazwie Polska Poczta, Telegraf i Telefon (PPTiT), utworzone w 1928 roku, jako struktura wydzielona z administracji państwowej. Zarząd nad przedsiębiorstwem sprawował Minister Poczt i Telegrafów przy pomocy terenowych Dyrekcji Poczt i Telegrafów oraz podległych im struktur. Z powodu przeciągających się problemów z pełną komercjalizacją struktur, proces powstawiania przedsiębiorstwa został zakończony dopiero 1 kwietnia 1937 r.

PPTiT przetrwało wojnę i zmiany ustrojowe, będąc jedynym rodzimym operatorem telekomunikacyjnym. Dopiero w 1991 roku zostało podzielone na dwa oddzielne podmioty gospodarcze: państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej „Poczta Polska” oraz spółkę akcyjną Skarbu Państwa „Telekomunikacja Polska”. To właśnie ta druga stała się głównym operatorem telekomunikacyjnym w III RP.

Czasy współczesne

Telekomunikacja Polska powstała 4 grudnia 1991, jako spółka akcyjna Skarbu Państwa, będąc monopolistą na rynku telefonii stacjonarnej w Polsce. W 1998 jej akcje zostały wprowadzone na Giełdę Papierów Wartościowych, a w 2000 Skarb Państwa sprzedał 35% akcji konsorcjum France Télécom i Kulczyk Holding. Konsorcjum to wkrótce powiększyło swój pakiet akcji do 47,5%. W 2005 France Télécom odkupił od Kulczyk Holding posiadane przez niego akcje spółki, a w 2010 Skarb Państwa sprzedał na GPW pozostałe 4,15% akcji, kończąc prywatyzację spółki.

W 2012 roku TP SA poinformowała, że nazwa Telekomunikacja Polska zostanie zastąpiona marką Orange, pod którą działał już PTK Centertel.

Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. powstała w grudniu 1991 jako pierwszy w Polsce operator telefonii komórkowej. Jej udziałowcami byli TP SA (51%), Ameritech (24,5%) i France Télécom (24,5%). Sieć Centertel została uruchomiona 18 czerwca 1992. W marcu 1998 została uruchomiona sieć cyfrowa Idea Centertel. Dwa lata później zmieniła markę na Idea, a we wrześniu 2005 została wprowadzona marka Orange. 26 października 2005 roku Telekomunikacja Polska wykupiła od France Telecom 34% udziałów w spółce i niniejszym stała się wyłącznym właścicielem PTK. 31 grudnia 2013 r. Telekomunikacja Polska S.A. połączyła się z PTK Centertel sp. z o.o. i zmieniła nazwę na Orange Polska S.A.

W międzyczasie powstało w Polsce kilku niezależnych operatorów telekomunikacyjnych. W 1996 roku Polska Telefonia Cyfrowa sp. z o.o. powołała sieć o nazwie Era GSM, która w 2011 roku zmieniła nazwę na T-Mobile i funkcjonuje do dziś. Również w 1996 roku koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych otrzymał Polkomtel – właściciel sieci Plus GSM.

Gdy wydawało się, że rynek telefonii komórkowej jest już nasycony, w 2005 roku koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych otrzymała spółka Netia Mobile, która wkrótce zmieniła nazwę na P4, a w 2007 roku uruchomiła sieć Play (na bazie nadajników Polkomtela). Obecnie to właśnie ta sieć stała się największą w Polsce.

Warto również wspomnieć, że oprócz Orange, na rynku telefonii stacjonarnej wysoką pozycję (i przełamując monopol) wypracowała sobie spółka Netia, obecnie należąca do Cyfrowego Polsatu.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.