Istnieje kilka metod pozyskania pojazdu dla siebie lub dla swojej firmy. Jedni kupują je prosto z salonu za gotówkę, inni decydują się na kredyt samochodowych lub wynajem długoterminowy, a zdecydowanie największa rzesza osób stawia na leasing. Nie można sobie jednak pozwolić na żadne zobowiązanie, w ogóle nie wiedząc na czym one polega.

W wypadku kiedy bardzo zależy nam, aby stać się posiadaczem np. samochodu marki Alfa Romeo leasing – Arval to miejsce i metoda finansowania, która z pewnością nam to umożliwi. Firmy wynajmujące mają bardzo bogate oferty, jeżeli chodzi o wybór segmentu, modeli i marki pojazdów. Zanim znajdziemy najbliższy salon Alfa Romeo i wydamy sporo gotówki na nowe auto, poznajmy zasady i funkcjonowanie leasingu.

Czym jest leasing?

Samo słowo – leasing, jak łatwo się domyślić nie jest polskiego pochodzenia. Źródłem jest angielskie sformułowanie – lase, które oznacza dosłownie – wynająć, bądź też wydzierżawić. To w dużej mierze przedstawia też założenie omawianego leasingu, gdyż jest to właśnie udostępnianie przedmiotu (najczęściej samochodu) na określony czas, w zamian za opłacanie ustalonych wcześniej rat.

Interesuje nas Alfa Romeo w leasingu? – Sprawdź co warto wiedzieć!

Kwestia prowizji i opłat

Kiedy rozmyślamy nad tym, czy wziąć auto w leasing, poza obowiązkowymi ratami, musimy mieć na uwadze też wszelkie dodatkowe koszty oraz prowizje. Firmy, które świadczą usługi tego typu, mogą zażądać kolejnych opłat z tytuły różnego rodzaju operacji – np. zmiany w umowie lub cesja umowy. Niekiedy też spotkamy się w związku z tym z sankcjami, które będziemy musieli zapłacić.

Aby być w pełni przekonanym co do słuszności naszego wyboru, a jednocześnie uniknąć wszelkich niemiłych sytuacji, warto zapoznać się z tabelami opłat i prowizji danej firmy, zanim jeszcze złożymy podpis na umowie. Tylko tak, uda się nam dokładnie zbadać, w jakich sytuacjach będziemy musieli dopłacać.

Czy będzie to leasing konsumencki samochodu, czy też przybierze on inną formę, czas leasingu i wysokość rat zawsze będą zawarte w podpisanej przez nas umowie. Jeżeli chodzi o prawne aspekty w wypadku leasingu, właścicielem pojazdu wciąż pozostaje leasingodawca, a my jesteśmy jedynie jego użytkownikami. Warto także wykorzystać kalkulator leasingowy, który z pewnością znajdziemy w sieci. Dzięki niemu, uda się nam obliczyć szacowane koszty całego przedsięwzięcia.

Dla kogo leasing samochodowy jest najbardziej korzystny?

Co ważne, inaczej niż w wypadku kredytu, leasing z pewnością nie narazi naszej firmy na upadek. Co więcej, najczęściej spotkamy się tutaj z o wiele atrakcyjniejszymi warunkami, niżeli przy kredycie bankowym. Możliwy jest także leasing prywatny dla osób, które nie posiadają działalności gospodarczej, jednak działa on na nieco innych warunkach. Za założenia jednak, leasing jest opcją stworzoną dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pojazdów dla odpowiedniego funkcjonowania firmy.

Biorąc samochód w leasing, bez ryzyka utraty dużej ilości funduszy, można uzyskać dostęp do auta i użytkować go na warunkach, które zostały wcześniej ustalone, opłacając jedynie leasingowe raty. Co ciekawe, niektórzy właściciele salonów samochodowych, którzy oddają swe pojazdy w leasing, zwiększają swoje zyski poprzez podnoszenie wartości aut. Dzięki takiemu działaniu, umowa staje się korzystna dla obydwu stron. Zarówno dla leasingobiorcy, który zyskuje możliwość użytkowania nowego samochodu i rozwoju firmy, jak i dla leasingodawcy, który to zarabia znacznie więcej, niżeli podczas klasycznej sprzedaży.