Niedrożność jajowodów to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności wśród kobiet. Dlatego, jeżeli para ma problemy z zajściem w ciążę, jednym z pierwszych badań sugerowanych przez lekarzy ginekologów jest badanie drożności jajowodów: HSG.
Badanie HSG – wyklucz jedna z przyczyn niepłodności
Badanie HSG http://premium-medical.pl/aktualnosci/badanie-droznosci-jajowodow-hycosy-hsg-sono-hsg pomaga w ocenie drożności jajowodów. Niestety, w obrębie jajowodów mogą utworzyć się no. guzy, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Badanie to pozwala na wykrycie mięśniaków, zrostów, guzów, a także przegrody oraz endometriozy. Małe problemy mogą zostać usunięte już podczas samego podania. Jeżeli problemy są poważniejsze konieczne jest wykonanie drożności jajowodów w szpitalu pod narkozą. Przed badaniem należy pobrać wymaz z pochwy, w celu sprawdzenia obrazu bakteriologicznego. Jeżeli w pochwie występuje stan zapalny, zabieg musi zostać przełożony, a pacjentka najpierw powinna poddać się leczeniu.
Różne sposoby wykonania badania
Badanie GSG można rozróżnić na badanie HSG z wykorzystaniem promieni rentgena oraz badanie HSG metoda HyCoSy. Aby przeprowadzić pierwsze z tych badań, pacjentka, powinna musi położyć się w szpitalu. Narażona jest również na działanie promieni rentgena. Dlatego wielu lekarzy doradza, aby jednak skorzystać z drugiego sposobu, a więc z metody HyCoSy. Wielu dobrych ginekologów oferuje wykonanie tego zabiegu w swoich klinikach i gabinetach. Badanie trwa kilkanaście minut. Jeżeli jajowody nie są drożne, badanie może okazać się bolesne. Ból przypomina skurcze macicy podczas menstruacji. Wiele kobiet nie odczuwa bólu, inne ból umiarkowany. Niektóre pacjentki po badaniu muszą przyjąć środek przeciwbólowy.
Jak wykonywane jest badanie?
Badanie typu HyCoSy w początkowej fazie nie różni się od klasycznego badania ginekologicznego. Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz rozpoczyna badanie od założenia wziernika dopochwowego. Następnie, wprowadza bardzo cienki cewnik przez szyjkę macicy. Ten etap jest zupełnie bezbolesny, ewentualne odczucia pacjentki to lekki dyskomfort. Następnie podawany jest kontrast, a lekarz obserwuje płynność jego przepływu. Jeżeli kontrast przepływa bez problemów, oznacza to, że jajowody są drożne, a pacjentka nie powinna odczuwać dolegliwości bólowych. Przepływ kontrastu informuje lekarza zarówno o stanie jajowodów jak i samej macicy.
W sieci można znaleźć wiele informacji o tym, jak bardzo bolesne jest to badanie. Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjentka ma niedrożne jajowody, że ból jest wzmożony. Jednak, zawsze wtedy należy poinformować lekarza o bólu.
Jak wybierać klinikę?
Kiedy para stara się o dziecko, powinna znaleźć swoją klinikę i swojego lekarza, który poprowadzi parę przez trudny okres. To ważne, aby zaufać jednemu lekarzowi, gdyż ma on wgląd w dokumentację oraz wie, jaka badania zlecał i jakie jeszcze należy wykonać. Badanie HCG warto wykonywać u lekarza, którego się zna. Zaufanie pozwala na rozluźnienie się w trakcie zabiegu, a to przekłada się na sprawniejsze wykonanie badania.
A jak znaleźć klinikę? Najlepiej, jeżeli zostanie nam polecona. Jeżeli jednak nie mamy przyjaciół lub nikogo z rodziny, kto korzystał z pomocy doświadczonego ginekologa, można informacji o nim poszukać w sieci. W każdym mieście istnieją placówki, w których wykonywane są badania sprawdzające drożność jajowodów.
Jeżeli badanie HSG nie będzie pozytywne, lekarz skieruje pacjentkę najprawdopodobniej do szpitala na zabieg wykonania drożności jajowodów lub jednego jajowodu. Po wykonaniu zabiegów drożności, szanse na zajście w ciążę znacznie się zwiększają, a kobiety często już po kilku tygodniach po zabiegu mogą cieszyć się ze szczęśliwej nowiny. Badań ginekologicznych nie należy się bać, a wręcz przeciwnie, należy dążyć do ich wykonywania i eliminowania przeszkód, które pojawiają się na drodze do bycia rodzicami.