Profesor dr inż. arch. Bonawentura Maciej Pawlicki odebrał z rąk przewodniczącego Rady Miasta Piotra Błażewicza tytuł Honorowego Obywatela Zamościa.

Przekazanie pamiątkowego medalu odbyło się (8.02) w Krakowie. W uroczystości wzięli udział Maria Gmyz- zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, Piotr Zając zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Małżonka i przyjaciele Profesora.

Dziękując za uhonorowanie, Profesor wielokrotnie podkreślał, jak duży jest to dla niego zaszczyt i wyróżnienie:

-„ Zawsze upatrywałem Zamość nie tyle jako spadek po profesorze Zinie, a jako swoją powinność… Ilu ja znałem wspaniałych ludzi zasłużonych dla Warszawy, Krakowa, jakich miałem cudownych profesorów, którzy odbudowywali kulturę polską… w życiu nie miałem takiego wyobrażenia, że coś takiego wydarzy się mnie”- mówił B. M. Pawlicki.

Tytuł Honorowego Obywatela Zamościa, na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przyznała Rada Miasta. Tytuł nadano "jako wyraz wdzięczności za rozsławianie miasta oraz za działalność artystyczną, architektoniczną i konserwatorską zabytków Miasta Zamość".

***

Profesor Pawlicki urodził się i studiował w Krakowie, w 1997 r. objął stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Krakowskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu architektury i urbanistyki, historii architektury i konserwacji zabytków. Od lat interesuje się Zamościem. Jego praca doktorska nosiła tytuł: „Problemy konserwatorskie Zamościa i ich związki z rozwojem gospodarczym i urbanistycznym miasta”. Jest autorem projektu i realizacji amfiteatru letniego przed Nową Bramą Lubelską w Zamościu, współautorem projektów remontu Pałacu Zamoyskich w Zamościu i zespołu kamienic ormiańskich adaptowanych na potrzeby Muzeum Okręgowego w Zamościu. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. renowacji Starego Miasta w Zamościu (1972- 1973). Napisał ponad 100 publikacji naukowych, jedną z nich jest monografia „Kamienice mieszczańskie Zamościa- problemy ochrony”. Jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych. Promotor 5 rozpraw doktorskich. Uczestnik wieloletnich badań architektonicznych Zamościa prowadzonych pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Wiktora Zina. Od 2005 roku przez kilka lat wykładał w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Profesor jest laureatem wielu odznaczeń i wyróżnień. Do najważniejszych należą: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony kulturze- Gloria Artis”, Złota Odznaka za opiekę nad zabytkami Ministerstwa Kultury i Sztuki, Medal Budowniczego Zamościa, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Opiekuna miejsc pamięci narodowej”.

Opracowano na podstawie wniosku LWKZ.