Drenaż wokół domu to niemałe przedsięwzięcie. Wiele osób jednak w ogóle nie jest świadomych tego, dlaczego drenaż jest konieczny, ani tym bardziej jak go wykonać. Poniżej najważniejsze informacje na temat badania gruntu, elementów systemu drenażu oraz konieczności odprowadzenia wody poza działkę.
Badanie gruntu
Badanie gruntu można wykonać zawsze. Jednak najlepiej byłoby, gdyby inwestor pomyślał o tym zanim zacznie budować nieruchomość. Często, po kilku miesiącach lub latach od wybudowania nieruchomości, okazuje się, że „coś jest nie tak z tą wodą gruntową” i wtedy dopiero wykonywane są badania. Jest to nieodpowiedzialne, ponieważ przez ten czas woda mogła już wyrządzić nieodwracalne uszkodzenia w murach. Ponadto, wykonanie odwodnienia wiąże się z większymi kosztami. Konieczne jest zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się drenażem.
Zdania na temat tego, czy drenaż warto wykonywać kiedy stan wód gruntowych nie jest bardzo wysoki, są podzielone. Niektórzy uważają, że wykonywanie drenażu w takiej sytuacji, jest tylko zbędnym kosztem. Inni są zdania, że lepiej zabezpieczyć dom, co nie jest bardzo dużym wydatkiem na etapie jego budowania. Jedno jest pewne: jeżeli nieruchomość podpiwniczona ma stanąć na gruncie podmokłym, lub podatnym na podmoknięcia w czasie obfitych deszczy, drenaż jest konieczny. Jeżeli nieruchomość ma być bez piwnic, należy to skonsultować z fachowcem.
Co powinno zostać zbadane? Przede wszystkim poziom wód gruntowych. Należy pamiętać, że wykonanie tego badania w środku upalnego lata nie da nam realnego oglądu sytuacji. Najlepiej takie badanie wykonać w sezonie o dużej ilości opadów, a więc jesienią, albo wczesną wiosną, kiedy są roztopy. Wtedy można przekonać się, jak zachowuje się woda na naszej działce w sytuacji trudnej. Geotechnik, bo właśnie tego specjalistę powinniśmy poprosić o pomoc w ocenie naszych gruntów, wskaże nam również jakie gleby znajdują się na działce i czy są one przepuszczalne czy nie. Jeżeli nie, oznacza to, że woda będzie zalegała i będzie miała ogromne trudności, aby wydostać się z działki. Na podstawie badań i obserwacji można dopiero zająć się projektowaniem domu i budowaniem go. Na terenach, które są przez wodę „lubiane” nie powinno się budować domów podpiwniczonych. A jeśli już ktoś się na to zdecyduje, to powinien zadbać o wyjątkowo dobrze wykonany drenaż wokół domu. Odpowiednio wykonane odwodnienie będzie gwarancją bezpieczeństwa.
Elementy systemu drenażu
Aby wykonać drenaż, należy zakupić poszczególne części systemu. Wszystkie muszą być dobrane do warunków panujących na działce. Do najważniejszych elementów zalicza się: rury drenarskie, studzienki rewizyjne, płyty drenarskie, geowłókna, a także studzienki zbiorcze. Studzienki rewizyjne powinny zostać idealnie dobrane do rur drenarskich. Te z kolei mają różne średnice. Znaleźć można zarówno rury o średnicy 100, jak i 125, czy 200 mm.
Jak pozbyć się wody z drenażu?
Wykonanie stosownego systemu drenażu wokół domu to tylko połową sukcesu. Zebraną wodę trzeba w jakiś sposób odprowadzić ze swojej działki. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest poprowadzenie wody do kanalizacji – wymaga to pozwolenia z zakładu kanalizacyjnego. Innym sposobem jest skierowanie zebranej wody do studzienek chłonnych. Jeżeli jest taka możliwość, tzn. pozwala na to grunt, warto skorzystać właśnie z tej możliwości. Kolejny sposób to rozsączenie wody po działce. Aby wykonać ten zabieg potrzebne są specjalne rury, które pozwolą znaleźć się wodzie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów od nieruchomości. Mniej popularnym rozwiązaniem, ale możliwym, jest skierowanie wody do specjalnej studni (zbiornika zakopanego w ziemi). Osoby, które posiadają na swojej działce małe jezioro czy staw, lub inny zbiornik wodny, mogą właśnie do niego skierować zebraną wodę.
Zarówno wybór elementów do systemu drenarskiego, jak i sposób pozbycia się wody, w dużej mierze zależą od rodzaju gleby. Dlatego tak ważne jest jej zbadanie tak wcześnie, jak to tylko możliwe.