Innowacyjne technologie potrafią zaskakiwać. Wciąż pojawiają się nowe urządzenia oraz nowoczesne narzędzia, które zadziwiają, ale jednocześnie silnie wpływają na naszą rzeczywistość. Rzeczywistość rozszerzona należy do tych technologii, które obecnie rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Rzeczywistość rozszerzona wykorzystywana jest w wielu obszarach. Chociaż wiele osób jest zdania, że spotyka się ją głównie w rozrywce, to nie jest to do końca prawdą. Rzeczywistość rozszerzona znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w edukacji czy turystyce. Ale, jaka jest historia rzeczywistości rozszerzonej i kiedy ten pomysł się narodził? Poniżej krótka historia powstania tej technologii.
Rzeczywistość rozszerzona – Augmented Reality
Zanim przedstawimy zarys historii rzeczywistości rozszerzonej, należy zadawać sobie sprawę z tego, że jest ona czymś zupełnie innym, niż rzeczywistość wirtualna. Można to z łatwością zaobserwować sprawdzając aplikacje rzeczywistości rozszerzonej. Rzeczywistość wirtualna w całości zastępuje otaczający nas świat, natomiast najważniejszą cechą rzeczywistości rozszerzonej jest to, że uzupełnia ona naszą codzienność. Właśnie dlatego, może być i jest bardzo przydatna w wielu dziedzinach życia, a aplikacje rzeczywistości rozszerzonej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Temat ten interesował naukowców już od lat 60. ubiegłego wieku, jednak pierwsze ważne i przełomowe dla tej technologii sytuacje wydarzyły się w latach 90.
Rzeczywistość rozszerzona a jej początki
Za początek rzeczywistości rozszerzonej można uznać rok 1992, kiedy to T. Coudell i D. Mizell sformułowali po raz pierwszy tę nazwę. Po tym wydarzeniu, następuje szereg wydarzeń, które maja pośredni lub bezpośredni wpływ na rozwój tej technologii. W tym samym roku pojawia się pierwszy smartfon, a rok później system pozycjonowania NAVSTAR GPS. Rok 1996 przynosi pierwszy system lokalizacji urządzeń, dzięki zastosowaniu 2-wymiarowych markerów. Rok później, R. Azuma publikuje artykuł, w którym wyjaśnia, czym jest rzeczywistość rozszerzona i jak powinniśmy ja rozumieć. Do roku milenijnego wydarza się jeszcze kilka spektakularnych osiągnięć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stworzenie pierwszego systemu umożliwiającego zwiedzanie miasta przy pomocy technologii rzeczywistości rozszerzonej. Niemniej ważnym wydarzeniem było opracowanie protokołu 802.11a/802.11b, który umożliwiał przesyłanie danych. Dziś jest on znany Jako WI-FI. Od roku 2000 wszystko działo się już bardzo szybko. Na rynek wprowadzono telefony z możliwością wykonywania zdjęć, stworzony zostaje prototyp przeglądarki Augmented Reality, wymyślona zostaje pierwsza gra oparta na tej technologii oraz zrealizowana pierwsza kampania reklamowa wykorzystująca rzeczywistość rozszerzoną.
Obecnie rzeczywistość rozszerzona, a dokładniej aplikacje rzeczywistości rozszerzonej wykorzystywane są bardzo często. Z ich zastosowaniem możemy zetknąć się w geodezji, w turystyce, w edukacji, w rozrywce i w wielu, wielu innych dziedzinach. Dzięki niej możliwe jest szybkie uzyskanie informacji np. na temat konkretnego terenu. Informacje te zostają wyświetlane, mogą zostać nałożone na widzialny przez nas obraz, ale go nie zastępują. W ten sposób realność zostaje uzupełniona o wiedze i informacje, które w danym momencie są nam bardzo potrzebne. Wykorzystywanie rzeczywistości rozszerzonej pomaga, pozytywnie wpływa na wyobraźnię dzieci, ma realny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa.
A jaka będzie przyszłość tej technologii? Z całą pewnością aplikacje rozszerzonej rzeczywistości będą występowały coraz częściej w naszym codziennym życiu. Będą również wspomagały instytucje oraz służby. Możliwości rzeczywistości rozszerzonej są bardzo duże! Warto śledzić ich rozwój. Być może rzeczywistość rozszerzona będzie przydatna również Tobie?