Pożyczki pozabankowe z każdym kolejnym rokiem zdobywają sobie coraz większe uznanie oraz coraz większą popularność wśród polskich klientów. Już teraz śmiało można powiedzieć, że dynamicznie rozwijający się sektor takich rozwiązań, jak szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe, stanowi niemal równorzędną konkurencję dla branży kredytów udzielanych przez banki.
Potwierdzają to dane statystyczne mówiące o tym, że tempo rozwoju polskiej branży pożyczkowej w każdym kolejnym roku sięga poziomu niemal 20 procent, co dla banków stanowi rzecz jasna wynik całkowicie nieosiągalny.
Jednak pomimo coraz większej popularności pożyczek pozabankowych w Polsce oraz pomimo rozwoju sektora pożyczkowego w naszym kraju, nadal można powiedzieć, że poziom społecznej wiedzy na temat sposobu działania branży pożyczkowej znajduje się na stosunkowo niskim poziomie. Zapewne to właśnie z tego powodu wielu klientów nadal nie jest przekonanych do korzystania z usług firm pożyczkowych, uznając tego rodzaju instytucje za niepewne lub też zgoła niebezpieczne.
Co warto wiedzieć o współczesnej branży pożyczkowej?
Aby móc sensownie mówić o charakterystyce współczesnego polskiego sektora pożyczkowego należy przede wszystkim przypomnieć o pewnym niezwykle istotnym rozróżnieniu formalno-prawnym, którego wielu klientów niestety nadal nie jest świadomych. A mianowicie: zgodnie z obecnie obowiązującymi polskimi przepisami status prawny instytucji pożyczkowych posiadają jedynie te podmioty, które działają zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim, widnieją w Rejestrze Firm Pożyczkowych oraz podlegają kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia nie z firmami pożyczkowymi, lecz z tak zwanymi parabankami, które również udzielają pożyczek, lecz czynią to dzięki umiejętnemu obchodzeniu przepisów polskiego prawa.
Klient powinien więc mieć świadomość, że stosowanie terminu "firma pożyczkowa" do wszystkich podmiotów udzielających pożyczek nie jest poprawne. Co więcej, jest to także kwestia bezpieczeństwa. O ile bowiem instytucje pożyczkowe działają zgodnie z prawem oraz podlegają kontroli, o tyle tak zwane parabanki należą raczej do przysłowiowej szarej strefy, co oznacza, że korzystanie z ich usług niejako z definicji wiąże się z wysokim ryzykiem.
Jak jednak klient może sprawdzić, czy dany podmiot jest legalnie działającą i bezpieczną instytucją pożyczkową czy też parabankiem? Sposób na to jest prosty: wystarczy sprawdzić, czy owa firma widnieje w wspominanym powyżej Rejestrze Firm Pożyczkowych.
Więcej informacji
Więcej informacji o aktualnych ofertach chwilówek znajdziesz na stronie porównywarki https://www.centrumpozyczek360.pl/chwilowki - zobacz więcej.