Coraz więcej firm pożyczkowych kusi nowych klientów ofertami pierwszej pożyczki za darmo. Ale biorąc pod uwagę informacje krążące o pożyczkach pozabankowych można mieć wrażenie, że jest to jedynie chwyt marketingowy, a koniec końców i tak trzeba będzie sporo zapłacić. Jednak polskie prawo cywilne umożliwia stronom pożyczki na ustalenie samodzielnie czy pożyczka ma być oprocentowana czy nie. Oznacza to, że pożyczki bez odsetek są jak najbardziej legalne i nie ma tu kruczków prawnych. O ile tylko przestrzega się spłaty w terminie.

Dlaczego pożyczka może być darmowa?

Pożyczki pozabankowe takie jak pożyczki krótkoterminowe, inaczej zwane chwilówkami reguluje Ustawa o kredytach konsumenckich, Ustawa antylichwiarska i Kodeks Prawa Cywilnego. W praktyce umowa o pożyczkę to umowa cywilnoprawna. Dlatego też tutaj warunki wyznaczają strony umowy, w tym wypadku firma pożyczkowa i pożyczkobiorca. Jeśli parabank zdecyduje się udziela pożyczki za darmo bez żadnych kosztów, a klient się na to godzi to umowa jest zawierana. Jeżeli jej warunki takie jak data spłaty są spełnione to faktycznie pożyczka udzielana jest za darmo i spłaca się tylko tyle, ile faktycznie zostało pożyczone.

W przypadku kredytów bankowych nie ma takiej możliwości, ponieważ kredytu reguluje także ustawa o prawie bankowym. Dlatego też banki zawsze doliczają jakieś koszty, choć mogą być one różnie nazywane.

Kiedy pożyczka jest naprawdę za darmo?

Nie wszystkie pożyczki krótkoterminowe są naprawdę darmowe. Warto zwrócić uwagę, że przy ofertach pożyczek za darmo jest zwykle informacja, że taka promocyjna oferta dotyczy pierwszej pożyczki lub jest skierowana do nowych klientów parabanku. Oznacza to, że stali klienci nie mają co liczyć na wzięcie pożyczki za darmo. Chyba, że pójdą do innego parabanku i tam zostaną przyjęci jako nowy klient.

Kolejna kwestia to ograniczenia kwotowe i czasowe. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić wszystkie warunki promocji. Może się okazać, że darmowa pożyczka jest oferowana tylko osobom, które chcą pożyczyć do 3000 złotych i spłacić pożyczkę do 30 dni. Wyższe kwoty czy dłuższy czas spłaty mogą już nie być objęte zwolnieniem z kosztów.

Oznacza to też, że jeśli spóźnimy się choć o jeden dzień ze spłatą pożyczki to wedle regulaminu wszystkie koszty zostaną doliczone i trzeba będzie spłacić nie tylko kwotę pożyczki, ale i odsetki czy różne opłaty do tego doliczane. A im większa zwłoka w spłacie, tym też wyższe kwoty karnych odsetek. Dlatego nie warto nawet o jeden dzień spóźnić się ze spłatą takiej pożyczki.

Informacje dodatkowe

Odwiedź stronę dostępną pod adresem www.centrumpozyczek24h.pl i przekonaj się, jakie oferty pożyczek krótkoterminowych znajdują się w rankingu.

Dlaczego pożyczka może być darmowa?