Policjant z zamojskiej komendy podczas seminarium o różnych aspektach Internetu wygłosił wykład na temat prawnych aspektów cyberprzemocy. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać w sieci na nastoletnich użytkowników.

Wczoraj w Bibliotece Głównej Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego odbyło się seminarium „Cyberprzemoc, cyberpomoc. Różne aspekty Internetu”. Na Sali obecni byli nauczyciele, pedagodzy i młodzież z zamojskich placówek oświatowych. Seminarium poświęcono problemowi negatywnych zjawisk w sieci oraz obecności i roli Internetu w życiu młodych ludzi, którzy stanowią grupę osób najbardziej aktywnie korzystającą z możliwości sieci. Spotkanie rozpoczął spektakl profilaktyczny pt. „Like me” młodzieży z grupy teatralnej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu.

Do słuchaczy o zagrożeniach związanych z nieodpowiedzialnym korzystaniem z dobrodziejstw Internetu mówił asp. Dariusz Kuropatnicki – profilaktyk z zamojskiej komendy. Przedstawił problem stalkingu, hejtu, przemocy i innych działań w sieci, które stanowią zagrożenie i wyczerpują znamiona przestępstw. Przypomniał, że w sieci nie ma anonimowości i za niewłaściwe korzystanie z Internetu można ponieść konsekwencje – również prawne. Wśród prelegentów znaleźli się również pedagodzy i psycholodzy, którzy mówili o szkodliwych treściach i skutkach nadużywania Internetu. Tłumaczyli jak się chronić przed cyberprzemocą i jak na nią reagować. Wskazali również, iż bardzo ważne jest, aby rodzice, nauczyciele, opiekunowie potrafili szybko rozpoznać problem i odpowiednio na niego zareagować.
D.K-B.

  

  • młodzież z GOK w Starym Zamościu  biorąca udział w spektaklu profilaktycznym
  • uczestnicy seminarium, w tle policjant w trakcie wystąpienia
  • policjant w trakcie wystąpienia podczas seminarium