DK Zamość: Zamojski Kwartalnik Kulturalny nr 1/2019 już w sprzedaży!
Oddajemy w Wasze ręce pierwszy tegoroczny numer Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”.
W znacznej części poświęcony jest młodym, zdolnym twórcom. Joanna Bilska opisuje, co działo się na MAK Festiwalu, który był ciągiem artystycznych działań młodzieży. Publikujemy wiersze i fragmenty prozy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Debiut”. Izabela Winiewicz pisze o Łukaszu Zwolanie, młodym, zdolnym twórcy plakatów, który pokazywał swoje prace w BWA Galerii Zamojskiej. Jego plakaty prezentujemy na jednej z wewnętrznych okładek ZKK; na drugiej są prace innej zdolnej zamościanki, Dagmary Turek, plastyczki z Zamojskiego Domu Kultury, autorki m. in. wielu okładek ZKK” (także w tym numerze).
W grudniu zeszłego roku podsumowano Rok Kulturalny Zamościa. Podczas uroczystości, jak zwykle, uhonorowano zacne grono osób, zasłużonych dla rozwoju kulturalnego miasta i jego promocji w kraju i poza granicami, o czym także piszemy w ZKK. Kontynuując ten temat, drukujemy rozmowę, jaką Elżbieta Gnyp przeprowadziła z jedną z wyróżnionych, Teresą Madej, a także tekst Jerzego Tyburskiego o Włodzimierzu Filipskim.
Prof. Bonawentura Maciej Pawlicki został wyróżniony przez
Zamość honorowym obywatelstwem. Na łamach ZKK prof. Pawlicki, obok wielu innych zacnych osób, wspomina zmarłego w zeszłym roku prof. Jerzego Kowalczyka. Piotr Kondraciuk przygotował spis wszystkich publikacji prof. Kowalczyka o Zamościu.
Piotr Linek i poproszeni przez niego animatorzy życia kulturalnego Zamościa wspominają przedwcześnie zmarłego zamojskiego poetę, Radka Kuśmierczuka. Sporo miejsca poświęcamy również wspomnieniom o zmarłej również przedwcześnie Małgorzacie Czerniak, zamościance o wielkim sercu dla ludzi kultury i ludzi w ogóle.
Danuta Pasieczna przypomina sylwetkę Szymona Szymonowica, od śmierci którego w maju minie 390 lat. Zbigniew Stankiewicz publikuje tekst pod przewrotnym tytułem
Zamość to nie zabytek”, a Bogumiła Sawa snuje ciąg dalszy historii zamiany Zamościa na dobra narodowe.
Do zdobycia Korony Roztocza” zachęca Agnieszka Linek.
Regina Smoter-Grzeszkiewicz pisze o Szkole Wojewódzkiej w Szczebrzeszynie.
Kontynuujemy cykl Agnieszki Lidii Płatek o paniach Zamoyskich (tym razem o Marii z Sapiehów Zamoyskiej). Agnieszka Szykuła-Żygawska pisze o rodzie malarzy Chrościewiczach, a Waldemar Seroka o tajemniczym Sępie”, którego historia stała sie inspiracją do scenariusza kultowego filmu Pułkownik Kwiatkowski”.
Paulina Korneluk przypomina historię parafii w Kosobudach w jej stulecie. Dorota Grzymała podsumowuje konserwację dziewięciu obrazów Pawła Gajewskiego.
Łukasz Wiktor Izarowski, który w zeszłym roku napisał ze swoimi dziećmi i wydał książkę, przekonuje do samodzielnego publikowania.
Miłej lektury,
Zamojski Dom Kultury w Zamościu,
zdk.zamosc.pl/2019/02/zamojski-kwartalnik-kulturalny-nr-1-2019-juz-w-sprzedazy/
Autor: krystian