SMART – STOP – to napis, który pojawił się przed przejściami dla pieszych w Zamościu. Napisy mają przypominać wchodzącym na pasy pieszym o zmieniających się przepisach ruchu drogowego. Już od 1 czerwca na przejściach nie będzie można korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych, które powodują, że pieszy zamiast skupić się na swoim bezpieczeństwie obserwuje ekran telefonu. Inicjatywa znakowania przejść to wspólny pomysł zamojskiej Policji, Zarządu Dróg Grodzkich oraz zamojskiego WORD-u.

Wczoraj na przejściu dla pieszych przy ulicy Okrzei w Zamościa w okolicach jednej ze szkół podstawowych zainaugurowana została akcja SMART – STOP. W ramach tej inicjatywy już wkrótce przed przejściami dla pieszych w Zamościu pojawią się znaki przypominające o obowiązującym od 1 czerwca - zakazie korzystania z telefonów podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. Organizatorzy skupią się na oznakowaniu zwłaszcza przejść dla pieszych w rejonach szkół. Ponieważ to właśnie dzieci i młodzież najczęściej przechodząc przez jezdnię korzysta z tego typu urządzeń.

Te wspólne działania zamojskiej Policji, Zarządu Dróg Grodzkich oraz WORDu mają na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

Organizatorzy mają nadzieję, że pieszy wpatrzony w ekran telefonu wchodząc na przejście dostrzeże namalowany tam napis SMART – STOP, zrezygnuje z korzystania z telefonu i obserwując otoczenie, bezpiecznie przejdzie przez jezdnię.

Przypominamy, że od 1 czerwca zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego ograniczającego możliwość obserwowania sytuacji na jezdni podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko lub przejście.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło 

 
  • przejście z napisem na chodniku Smart-Stop
  • policjant i trzej mężczyźni przy przejściu dla pieszych. Jeden z mężczyzn maluje farbą chodnik przed przejściem dla pieszych
  • pracownik w zielonej kamizelce trzyma szablon do malowania farbą napisów na chodniku Smart-Stop