Zapraszamy na kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „Palcem po mapie”. Mamy nadzieję, że zainaugurujemy nim tegoroczne wydarzenia stacjonarne w Zamojskim Domu Kultury.

Goście spotkania – Marzena i Krzysiek Wystrachowie opowiedzą o kobietach z grupy etnicznej Aimara, które żyją w jednym z najwyżej położonych miast świata, El Alto w Boliwii na wysokości 4 tys. m n.p.m.

Co wyróżnia Cholitas Escaladoras? Dlaczego ich pierwszą zagraniczną destynacją stała się Polska i jak spędziły tutaj czas? Co to jest pollera? Czym jest wspinaczka drzewna?... Na te i inne pytania odpowiedzą Goście, twórcy Akademii Drzewacza, instruktorzy wspinaczki drzewnej, podróżnicy.

Bądźcie z nami 19 maja o godz. 17:00.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy: sms 602 475 643, e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Cykl realizowany jest w ramach projektu „Za horyzont wyobraźni”, dofinansowanego przez UM Zamość.

Cholitas Escaladoras to kobiety z grupy etnicznej Ajmara, które mieszkają w jednym z najwyżej położonych miast świata – El Alto w Boliwii, na wysokości ponad 4 tys. m n.p.m. Przez lata pracowały jako kucharki w schroniskach górskich lub tragarki, a to ich mężowie/ojcowie wchodzili na szczyty z turystami. Wszystko zmieniło się w grudniu 2015 r. kiedy zdecydowały, że czas się przekonać, jak to jest zdobyć Huayna Potosi, na zboczach której pracowały. Przez lata dyskryminowane ze względu na płeć i rdzenne pochodzenie, postanowiły że wejdą na szczyt w spódnicach, która jest fundamentalną częścią ich tradycyjnego stroju. To wtedy ich górski projekt ruszył.
Do tej pory zdobyły już sześć tysięczników Boliwii oraz Aconcaguę - najwyższy szczyt Ameryki Południowej, a nawet… Śnieżkę ;)

Marzena i Krzysiek Wystrachowie
Pochodzą z Opola, ale od dwóch lat mieszkają w Warszawie, gdzie prowadzą Akademię Drzewacza, zajmującą się diagnostyką drzew oraz rekreacyjną wspinaczką drzewną. W Boliwii zakochali się podczas pierwszej podróży do Ameryki Południowej w 2012 r., kiedy przez ponad rok przemierzali cały kontynent. Od tego czasu regularnie tam wracają.
Cholitas Escaladoras poznali w trakcie jednego z wyjazdów.